CZAS NA FOLKLOR – etniczny wrzesień

Czas_na_Folklor_Gliwice_Cechownia

Zapraszamy Was na wyjątkowy muzyczny wrzesień! Czas na Folklor to cykl trzech koncertów, z których każdy to gwarancja niezapomnianych folkowych doznań. Etniczna muzyka bałkańska, polska, żydowska w trzech odsłonach:
 
AKSAK Balkan Trio to specjalny projekt trójki muzyków zespołu Čači Vorba, koncentrujący się wokół muzyki bałkańskiej, występujący dotychczas pod szyldem Čači Vorba Trio.
 

Popularyzatorzy wielobarwnych, etnicznych brzmień z Europy Południowo-Wschodniej wystąpią w Cechowni z kameralnym, nowym programem
pełnym słonecznych dźwięków, melancholijnych nut z przedmieść Bukaresztu, zawadiackich piosenek z portowych dzielnic Salonik oraz ognistych cygańskich rytmów.

 

O ZESPOLE:
“Jeden z najbardziej dynamicznych i najznakomitszych zespołów folkowych z Europy Wschodniej jaki od dawna słyszałem…”- Simon
Broughton, Songlines (UK)
 
“W Polsce nikt tak wspaniale nie gra muzyki cygańskiej…” – Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Polskie Radio.
AKSAK-Balkan-Trio-Cechownia
Vechi Acum to 6-osobowa grupa muzyczna prezentująca muzykę etniczną Łuku Karpat w niekonwencjonalnym, jazzowym wydaniu. Ich repertuar to unikalny mix dźwięków etnicznych, nie tylko polskich, ale i bałkańskich czy żydowskich.
 
Nazwa zespołu, która w języku rumuńskim oznacza „staro-nowe” nawiązuje do świeżego, niekonwencjonalnego wykonywania tradycyjnych ludowych melodii.

 

Grupę tworzą muzycy z różnych regionów Polski – od Ziemi Żywieckiej, przez Ziemię Podhalańską, Polski Spisz, Podkarpacie, po Kraków i Wrocław. Połączyła ich muzyka, a w szczególności umiłowanie dźwięków etnicznych, nie tylko polskich, ale i bałkańskich czy żydowskich.

 
Vechi-Acum-Cechownia
Kapela Maliszów to absolutna perełka polskiej sceny muzycznej. Ich koncerty to oszałamiająca, sentymentalna podróż w czasie, okraszona transową improwizacją i wirtuozerią muzyków.
To coś, za czym tęsknisz, choć może o tym nie wiesz.
 
Rodzinną kapelę z Męciny Małej w Beskidzie Niskim tworzą Jan Malisz i jego dzieci: Zuzanna i Kacper. Kapela inspiruje się tradycyjną muzyką wiejską swojego regionu, ale również tańcami i przyśpiewkami z różnych obszarów Polski. Muzyka ta grana jest tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny, z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Kapela tworzy również własne utwory o charakterze wiejskim, ale dzięki energetycznej grze Kacpra i Zuzanny wybiegają one poza ramy ,, wiejskiego grania”, dialogują ze współczesnością, zahaczają o różne style. W swej muzyce zespół wykorzystuje skrzypce odziedziczone po ojcu Jana Malisza, Józefie, oraz basy i bębny, wykonane przez Jana w jego pracowni.
 
Nowa płyta Maliszów: „Wiejski dżez” z Męciny Małej to jazz wyobrażony i niezwykle oryginalne mierzenie się z harmonią „po swojemu”. To także odważne i dojrzałe podążanie ścieżką, którą artyści obrali na płycie „Mazurki niepojęte”. W ich muzyce wciąż tli się miłość do transowych i niepojętych rytmów i melodii mazurkowych, ale słychać także coś innego: to tęsknota za nową wartością, którą muzycy odnajdują z jednej strony w niecodziennej harmonizacji melodii i jeszcze bardziej rozwiniętej (wręcz radykalnej) improwizacji, z drugiej – jeszcze głębsze zanurzenie się w tradycji wiejskich muzykantów.
Nowa muzyka Maliszów jest wciąż pełna wirtuozowskich interpretacji Kacpra, pięknego i bardziej dojrzałego głosu Zuzi, ale sporo tu także pomysłów Jana, szczególnie porywających melodii z towarzyszeniem akordeonu, które można uznać za przykład „nowej muzyki wiejskiej”.
 
Maliszowie mają na swoim koncie występy na wielu festiwalach, m.in.: w Niemczech, Malezji, WOMAD w Wielkiej Brytanii, Portugalii czy
Finlandii.
 
Zdobywcy licznych nagród:
– nagroda Folkowy Fonogram 2017 za najlepszą płytę folkową
– nagroda Wirtualne Gęśle 2017 za najlepszą płytę folkową według internautów
– I miejsce w konkursie „Mikołajki Folkowe” 2015
– II miejsce i nagroda specjalna „Złote Gęśle” dla najlepszego instrumentalisty podczas konkursu „Nowa Tradycja” 2015
– I miejsce w konkursie „Stara Tradycja” 2014
 
Próbki muzyki:
Kapela-Maliszow-koncert-Cechownia
Decydując się na zakup biletu, akceptujesz Regulamin Uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych na terenie Centrum Naukowo-Technologiczne CECHOWNIA, w tym zapisy o szczególnych środkach bezpieczeństwa w związku z pandemią COVID-19
 
Organizator: Stowarzyszenie Nowa Cechownia
Partnerzy: Dom100, EMT-Systems
 
Patronat medialny: Dziennik Zachodni, Nasze Miasto
 
Projekt współfinansowany z budżetu Miasta Gliwice.
Agata R
Author