13 maja 2022 – EMIGRANCI | Mrożek | reż. Tadeusz Hankiewicz TEATR

EMIGRANCI_Mrożek_teatr_Cechownia_Gliwice

Teatr w Cechowni – przy kawie lub winie

 
Zapraszamy na spektakl „EMIGRANCI” Sławomira Mrożka w reż. Tadeusza Hankiewicza.
 

Obok “Tanga“, jest to jeden z najsłynniejszych dramatów Mrożka. To spektakl, którego premiera w Akademickim Teatrze Remont miała miejsce 27 marca 2014 r., a który wciąż cieszy się niesłabnącym powodzeniem publiczności. Tytułowymi emigrantami i zarazem jedynymi osobami dramatu są AA i XX. Zamieszkują wspólnie suterenę w bliżej nieokreślonym kraju Europy Zachodniej. Wyalienowany intelektualista AA wybrał emigrację z powodów politycznych, z kolei XX, robotnik, wyjechał wyłącznie dla zarobku. Skazani na własne towarzystwo, żyją wśród ciągłych utarczek i konfliktów, pogłębiających obustronne antagonizmy.

Bohaterowie “Emigrantów” Sławomira Mrożka nie mają imion. Z dala od domu, w piwnicznej izbie służącej za mieszkanie, przychodzi im spędzić razem sylwestrową noc. Przez te parę godzin rozpoznają nędzę własnej egzystencji.

 

Sztuka w jednym akcie, czas trwania: ok. 80 minut, bez przerwy.

 

Występują:

AA – MACIEJ ŁYCZKO
XX – PIOTR PRASZKIEWICZ

 

Dorobek artystyczny Akademickiego Teatru „Remont” obejmuje utwory różnorodne – od klasyki, po współczesne, zaangażowane sztuki. Do tej pory wystawionych zostało ponad 20 sztuk, które zebrały pochlebne opinie zarówno widzów, jak i krytyki. Wśród tytułów wystawionych dotąd przez ATR znalazły się takie dzieła literatury światowej i polskiej jak: „Hamlet” i „Sen nocy letniej” W. Shakespeare’a, „Rewizor” M. Gogola, „Wesele” S. Wyspiańskiego czy „Tango”, „Miłość na Krymie” i wciąż grani „Emigranci” S. Mrożka. W styczniu 2016 r. ATR wystawił ogólnopolską prapremierę sztuki „Bucharest calling” rumuńskiego dramatopisarza młodego pokolenia – Stefana Pecy.

 

“Remont” ma na koncie występy w wielu miastach w Polsce i za granicą.

 

Najważniejsze nagrody:

– nagroda za najlepszą reżyserię i drugoplanową rolę męską za spektakl „Tango” Sławomira Mrożka w reżyserii Tadeusza Hankiewicza na IV Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Drabyna” we Lwowie w 2007 r.;

– II miejsce na III Ogólnopolskim Festiwalu Małych Form „Karbidka” w Siemianowicach Śląskich za spektakl „Amok moja dziecinada” Thomasa Freyera w reżyserii Grzegorza Kempinsky’ego w 2015 r.;

– GRAND PRIX III edycji Festiwalu Teatrów Studenckich „START” w Warszawie w 2016 r.

 

Drzwi otwieramy od 19.00.

Organizator: GCNT Cechownia, Stowarzyszenie Nowa Cechownia

Decydując się na zakup biletu, akceptujesz Regulamin Uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Centrum Naukowo-Technologiczne CECHOWNIA, w tym zapisy o szczególnych środkach bezpieczeństwa w związku z pandemią COVID-19.

Agata R
Author