Iga Płachta

Iga_Płachta_Cechownia_Artnoc_Gliwice_Gliwickie_Asocjacje

Dynamika przyrody


Iga Płachta
- absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Jej malarska przygoda zaczęła się 7 lat temu. Pasję do malowania połączyła z pasją do ekologii. Obrazy Igi Płachty to przedstawienia natury. Śladem tworzy kompozycję z kwiatów, liści i drzew, aby oddać dynamikę oraz piękno przyrody. Pasję do malowania przeplata z pasją do tworzenia w drewnie oraz scenografią.

“Zdecydowałam się na malowanie obrazów inspirowanych gliwicką palmiarnią. Jest to miejsce stworzone po to, abyśmy mieli możliwość zobaczenia egzotycznych gatunków roślin, które w naszej szerokości geograficznej nie miałyby szans dziko się rozwijać.

Palmiarnia jest dla mnie symbolem współczesnego podejścia człowieka do natury. Większość ludzi odczuwa potrzebę obcowania z naturą, wszędzie narażeni jesteśmy jednak na nieprzewidywalne siły natury: deszcz, wiatr, mróz, upał, lawiny. Budynek palmiarni chroni nas przed takimi nieprzyjemnościami. Obcowanie z naturą odbywa się w pełni kontrolowanych przez człowieka warunkach. Gdyby się nad tym zastanowić, nie mamy tu wcale do czynienia z naturą. W gruncie rzeczy pozbawiona jest ona swojego charakteru. Powstawanie takich miejsc jest z jednej strony wyrazem ciekawości egzotycznych regionów świata, z drugiej jednak pokazuje, jak bardzo pragniemy kontaktu z naturą na własnych warunkach”.

Agata R
Author
EnglishGermanPolish