Maciej Mesznik

Maciej_Mesznik_Cechownia_Gliwice_Gliwickie_Asocjacje

Tkaniny unikatowe

Maciej Mesznik, ur. 1973r. w Gliwicach. "Gliwice - tu się urodziłem, tu mieszkam, tu mam pracownię i co dzień zmagam się z tym miastem. Miastem inspirującym, miastem mnogości różnorodnych materii, miastem absurdów. Miastem, w którym najbardziej doskwiera mi brak dużej, profesjonalnej galerii zajmującej się tyko wystawiennictwem, gdzie sztuki wizualne będą podmiotem, a nie tyko tłem dla tańców towarzyskich, aerobiku, robótek seniorów i posiłku studentów, gdzie będzie można obcować z różnorakimi formami działań artystycznych wielkich i maleńkich, od performatywnych akcji po ciężkie instalacje. Takie Gliwice bym widział moimi".

WYSTAWA:

“Wszystkie z zaprezentowanych prac to tkanina unikatowa, drukowana. Prace realizowane są metodą sitodruku ręcznego, starymi drukarskimi metodami bez użycia elektroniki oraz kombinacjami tego sitodruku z innymi działaniami, kolażem, rysunkiem, malarstwem. Często druk jest punktem wyjścia, który jest przetwarzany przez cięcie i sklejanie. Wymiary większości prac to ok. 3 m na  1m, a praca nad jednym egzemplarzem trwa od 3 miesięcy do pół roku, czasem pracuję nad kilkoma tkaninami równolegle”.

BIO:

·       Dyplom z wyróżnieniem  na Wydziale Tkaniny i Ubioru ASP w Łodzi 2003 r.

·       Studia podyplomowe Grafika na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach 2020 r.

·       Od 2003 r. członek Związku Artystów Polska Sztuka Użytkowa.

 

Udział w ponad siedemdziesięciu wystawach zbiorowych w kraju, a także na Węgrzech, Słowacji, w Ukrainie, Rosji, Czechach, Niemczech, Hiszpanii, Włoszech i we Francji. Dziewiętnaście zrealizowanych wystaw autorskich.

Prace w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Akademii Sztuk Pięknych im W. Strzemińskiego w Łodzi, Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

 

Ważniejsze osiągnięcia:

·      Nagroda firmy Inter – Mar oraz  nagroda  firmy MT Trade Company z Meksyku w konkursie Projekt 2003, Łódź 2003

·       Wyróżnienie – 7.M.B.A.T.L. Z krosna do Krosna 2012, Krosno 2012

·       Srebrny medal – 10th International Biennial on Contemporary Textile Art “Scythia 10” Kherson, Ukraine 2014

·       Nagroda Fundacji AKAPI – 8 M.B.A.T.L. Z krosna do Krosna, Krosno 2014.

·       Nagroda – 9 M.B.A.T.L. Z krosna do Krosna, Krosno 2016.

·       Le Prix Montrouge 2017 – 13 Exposition Internationale d’art. Textile Contemporain Miniartextil “Tiser les reves”, Ville de Montrouge, Paris, France 2017.

·      Nagroda Biennale Tkan Art – Skierniewice 2018.

·     Laureat  2nd International Triennial of mini-textiles “Treasure Island. City ”, the State Museum of History of St. Petersburg, St. Petersburg, Russia 2020.

Agata R
Author
EnglishGermanPolish