VARIETE KONCERT promujący nową płytę Dziki Książę, nominowaną do Fryderyków 2022

VARIETE_koncert_Cechownia_Gliwice

Już 8 kwietnia o godz. 20:00 zagra u nas Variete – legendarny rockowy zespół, powracający z nową płytą „Dziki książę”. Album wywołał w ostatnim czasie duże zamieszanie na polskiej scenie muzycznej, został nominowany w tegorocznej edycji Fryderyków w kategorii Album Roku, Piosenka Poetycka i Literacka, znalazł się również w zestawieniu 10 najlepszych polskich i zagranicznych płyt 2021: Newsweeka, Wyborczej, Popcentrali, Magazynu Anxious czy Oli Budki z Radia 357.

 

Zespół zadebiutował w Jarocinie w 1984 roku. Choć Variete jest uznawane za prekursora nurtu cold-wave w Polsce, to muzyka grupy z każdą kolejną płytą ewoluowała, oddalając się od “zimnej fali” w kierunku nowych brzmień, inspiracji trip hopem i ambitną elektroniką.

Zapraszamy na koncert w ramach trasy promującej nową płytę zespołu Variete.

“Dziki książę”, najnowsza płyta Variete, wciąga jak 10 odcinkowy serial.  Nie ma w Polsce zespołu, który z taką konsekwencją przeciwstawiałby się swojemu wcześniejszemu, w tym wypadku zimno-falowemu, wizerunkowi. Z każdą kolejną płytą muzyka Variete gubi ciężar pierwszych produkcji i zyskuje hipnotyczny powab. Autostrady południa, upał, dzielnice Warszawy, poszukiwanie piękna –  esencjonalne i wyrafinowane opowieści tkane przez zespół robią ze słuchaczem to, co powinna robić sztuka: skłaniają do refleksji i pozostawiają trudno zmywalny ślad.

Wokalistą, autorem tekstów i liderem Variete jest Grzegorz Kaźmierczak, poeta, którego wiersze stanowią oś twórczości grupy.

Zespół często współpracował z osobistościami polskiego jazzu od Andrzeja Przybielskiego (“Variete” 1993), przez Mikołaja Trzaskę (“Koncert – Teatr STU” 1995), Wojciecha Jachnę (“Piosenki Kolonistów”, 2013), po Kubę Więcka (album “Nie wiem”, 2017).

Na nowej płycie „Dziki książę” usłyszymy litewskiego saksofonistę Jana Maksimowicza.

Variete jest cenione nie tylko w środowisku muzycznym i literackim, ale również w środowisku teatralnym. Zespół wydał dwa albumy koncertowe zarejestrowane w teatrach: “Koncert – Teatr STU” z 1993 roku oraz “PPA. Wrocław 2015”. Ten ostatni to album zarejestrowany podczas premiery spektaklu „Bal, czyli wieczór zapoznawczy. Gra zespół Variete”, która miała miejsce na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Zespół Variete gra w składzie:

Grzegorz Kaźmierczak – śpiew, elektronika

Marek Maciejewski – gitary

Marcin Karnowski – perkusja

Grzegorz Korybalski – bas

oraz gość specjalny trasy: Wojciech „DJ Grzana” Grzankowski – elektronika, instrumenty klawiszowe, scretche

 

„Mamy tu wyborny żywy bas, jak i elektroniczne tańce-łamańce. Są zaklęte instrumenty dęte, ambientowe tła i dubowe echa. Są analogowe klawisze i cyfrowe pokrętła, jest klubowa dynamika i muzealna statyczność. Są wreszcie słowa, profetyczno-szamańskie, przywołujące obrazy i przenoszące umysły” – cantaramusic.pl
 
“Świetne. Jest w tym orient, jazz, ambient, folk… Jest chłód plaż i gorąc skrywanych uczuć. Jest poszanowanie dla każdego dźwięku, który ma znaczenie i miejsce w przestrzeni. Tworzą je poszarpana gitarą, narracyjne rytmy, porządkujący bas, mgławicowa elektronika i wędrujący saksofon” – Grzegorz Brzozowicz
 
„Dziki książę” określany jest mianem dzieła wyrafinowanego, klimatycznego, pięknego i piękna poszukującego. Już 8 kwietnia będziecie mogli przekonać się o tym na żywo, w Cechowni. Musicie to przeżyć, musicie tam być!
 

Organizator: GCNT Cechownia, Stowarzyszenie Nowa Cechownia

Decydując się na zakup biletu, akceptujesz Regulamin Uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Centrum Naukowo-Technologiczne CECHOWNIA, w tym zapisy o szczególnych środkach bezpieczeństwa w związku z pandemią COVID-19.