(A)symetrie – koncert kwartetu smyczkowego AL PARI QUARTET (ArtNoc)

AL_PARI_Quartet_artnoc_koncet_Cechownia_Gliwice

Zapraszamy na niezwykły wieczór muzyczny, który organizujemy 5 października w ramach gliwickiej ArtNocy. Usłyszymy piękne wykonania kompozycji Josepha Haydna, Stephena Thelena oraz Pawła Łukaszewskiego.

Wstęp bezpłatny – należy pobrać wejściówkę, liczba miejsc ograniczona.

AL PARI QUARTET

Dominik Kossakowski – skrzypce

Alicja Miruk-Mirska – skrzypce

Magdalena Maier-Borowska – altówka

Elżbieta Rychwalska-Dobrowolska – wiolonczela

AL PARI Quartet to kwartet smyczkowy założony w 2017 roku, związany z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i Accademia Walter Stauffer w Cremonie. Od samego początku istnienia zespołu jedną z jego głównych idei jest promowanie kameralnej twórczości kompozytorów polskich oraz muzyki najnowszej, co artyści nieustannie realizują podczas licznych koncertów w kraju i za granicą. Al Pari ma na swoim koncie występy na wielu międzynarodowych festiwalach, m. in.:

  • Międzynarodowy Festiwal FIMU w Belfort (Francja),
  • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Słowiańskiej w Ostrawie (Czechy),
  • Szczecin Classic (Polska)
  • Casa del Quartetto – rezydencja artystyczna w Teatro di Reggio Emilia (Włochy),
  • Ticino Musica Festival w Lugano (Szwajcaria),
  • Guimaraes Clasico Festival (Portugalia).

Podczas Ticino Musica Festival w Lugano oraz Guimaraes Clasico w Portugali, zespół odbył rezydencje artystyczne ukoronowane łącznie kilkunastoma festiwalowymi koncertami. Ich zaangażowanie w propagowanie muzyki polskiej podkreśla fakt, że Al Pari jako jeden z najmłodszych zespołów został zaproszony do współpracy z włoską organizacją Le Dimore del Quartetto, dzięki czemu podczas szeregu rezydencji artystycznych kwartet systematycznie koncertował we Włoszech, m. in. w Cremonie, Mediolanie, Casalbuttano, Como, Genui, Padwie, prezentując włoskiej publiczności twórczość polskich kompozytorów.

Kwartet jest również beneficjentem programu Instytutu Adama Mickiewicza „Kultura Polska na Świecie”. W Polsce kwartet koncertował m. in. w sali kameralnej NOSPR, Filharmonii Kaliskiej czy Studiu Koncertowym Polskiego Radia Katowice. Kwartet jest laureatem m. in. 2. Nagrody i Nagrody Specjalnej za wykonanie utworu współczesnego podczas 10. Concorso Internazionale Giovani Musicisti “Antonio Salieri” w Legnago (Włochy) oraz stypendystą prestiżowego Hans und Eugenia Jütting Stiffung 2017 (Stendal, Niemcy) w kategorii kameralnej. Al Pari jest również beneficjentem programu Casa del Quartetto, za sprawą którego w 2019 roku odbył rezydencję artystyczną w Teatro Reggio Emilia, pracując pod okiem Quartetto di Cremona, Bella Quartet i Maurice Quartet. Bardzo ważnym elementem programu była praca nad wykonawstwem muzyki współczesnej i współpraca z kompozytorami takimi jak: Claudio Panariello i Francesco Filidei. Zwieńczeniem projektu było dokonanie wraz z trzema pozostałymi kwartetami światowej premiery „Clever Hans is introduced to Dr. Oskar Pfungst’ autorstwa Claudio Panariello. W ramach grantu Culture Moves Europe, finansowanego przez Unię Europejską oraz Goethe Institut, w 2024 roku artyści Al Pari Quartet wspólnie z klarnecistą Bartłomiejem Dobrowolskim realizowali rezydencję artystyczną w Kaslicach (Czechy) w ramach której mieli okazję pracować pod okiem wybitnego artysty Milana Rericha oraz zrealizowali cykl koncertów kameralnych w Kraslicach i Karlovyvh Varach.

Pierwsza płyta APQWorld Dialogue” jest monograficznym ujęciem utworów kameralnych szwajcarskiego kompozytora i matematyka Stephana Thelena wydanym wspólnie z legendarnym Kronos Quartet. Premiera płyty miała miejsce w październiku 2020 roku nakładem Rare Noise Records (Wielka Brytania).    W 2023 roku ukazała się kolejna płyta zespołu z utworami Stephana Thelena i Fabio Anile.

Inspiracją do rozwijania się na polu współczesnej muzyki kameralnej był dla APQ projekt „50 for the future” Kronos Quartet. Stanowił on zalążek dalszej wytężonej pracy i poszerzania swojej wiedzy i techniki wykonawczej mogącej sprostać wymaganiom muzyki najnowszej. Obecnie bardzo ważnym aspektem działalności kwartetu jest współpraca twórcza ze współczesnymi kompozytorami.

Startujemy o godz. 18:00. Wstęp wolny.

5
O
 
Agata R
Author