BAiKA KONCERT

BAiKA_koncert_Cechownia_Gliwice

BAiKA to skrót od Banach i Kafi.
Duet powstał w roku 2015 na bazie doświadczeń gitarzysty i producenta Piotra Banacha, założyciela i lidera zespołów Hey i Indios Bravos, oraz świeżości i żywiołowości wokalistki Katarzyny „Kafi” Figaj.

W 2016 r. ukazała się płyta zawierająca materiał zarejestrowany na żywo podczas audycji “O północy” w Radio Koszalin, plus 3 dodatkowe utwory demo, stąd tytuł „RK+”.

W lutym 2018 roku duet zaprezentował swój debiutancki studyjny album “Byty zależne”, który został bardzo dobrze przyjęty tak przez słuchaczy, jak i recenzujących go dziennikarzy.

Piosenki duetu zaczęły pojawiać się na radiowych listach przebojów, zdobywając czołowe miejsca między innymi w rockowej rozgłośni Antyradio.
Z równym powodzeniem występowali w małych, kameralnych klubach, jak i na dużych, festiwalowych scenach – m. in. Pol’and’Rock i Jarocin Festiwal.

Obecnie pracują nad kolejnym materiałem studyjnym, który pod tytułem „Zdecydowana mniejszość” ukaże się wiosną 2023 roku.

Piotr Banach – gitara, instrumenty perkusyjne, produkcja, kompozycje, teksty. Był perkusistą i autorem tekstów kilku szczecińskich zespołów spod znaku punk-rocka i reggae, a w roku 1992, już jako gitarzysta, założył rockowy zespół Hey, którego liderem i głównym kompozytorem był do lipca 1999 r.
Po kilkuletniej przerwie w działalności muzycznej powrócił z formacją Indios Bravos, która była nie tylko jedną z gwiazd krajowej sceny reggae, ale też zaznaczyła swoją obecność na wielu festiwalach rockowych, m. in. Jarocin Festiwal, OpenAir, czy Przystanek Woodstock, gdzie nagrodzona została Złotym Bączkiem za rok 2006 przyznawanym za najlepszy występ festiwalu.
Banach był również producentem płyty Katarzyny Nosowskiej “Puk, puk”, a w roku 2005 nagrał swój solowy album “Wu-wei”.

Katarzyna „Kafi” Figaj – śpiew, instrumenty klawiszowe, kompozycje, teksty. Swój artystyczny pseudonim zbudowała w oparciu o zbitkę pierwszych sylab imienia i nazwiska. Szerszej publiczności dała się poznać występując u boku Katarzyny Nosowskiej podczas jubileuszowej trasy zespołu Hey – Fayrant Tour.
Była też odtwórczynią głównej roli w spektaklu muzycznym „Coś z Nietzschego” i wokalistką artystycznej grupy Monogamik.

Organizatorzy: Gliwickie Centrum Naukowo-Technologiczne CECHOWNIA i Stowarzyszenie Nowa Cechownia

Patronat medialny: Dzisiaj w Gliwicach, Telewizja TVS