Wernisaż wystawy DIGITAL VINTAGE – Krzysztof Marek Bąk

DIGITAL VINTAGE

Wystawa cyfrowych dzieł Krzysztofa Marka Bąka

ARTYSTA

dr hab. Krzysztof Marek Bąk, prof. UŚ    autor blisko 2500 ekslibrisów i grafik. Profesor w Instytucie Sztuk Plastycznych Uniwersytetu Śląskiego, gdzie prowadzi Pracownię Badań nad Ekslibrisem Współczesnym. Brał udział w kilkuset wystawach ekslibrisu na całym świecie.

Jest laureatem ponad 50 nagród i wyróżnień. W ostatnich dniach Krzysztof Marek Bąk został nagrodzony prestiżowym medalem Walter von Zur Western Medaille przyznanym przez Deutsche Exlibris-Gesellschaft e.V. – DEG za wybitne zasługi dla ruchu ekslibrisowego. – To prawdopodobnie najważniejsza nagroda w moim życiu. Dopiero po raz drugi przyznana Polakowi. – mówi artysta.

W moich pracach nie znajdzie się teorii socjologicznych, nadmiernej psychologii – a jeśli ktoś je dostrzega – jego sprawa. Mnie interesuje tylko emocja, metafora, tajemnica. Nie lubię w sztuce oszustwa.

Wstęp wolny!
Godz. 18.00

Krzysztof Marek Bąk – biogram

dr hab. Krzysztof Marek Bąk, prof. UŚ – polski artysta plastyk uprawiający artystyczną grafikę cyfrową. Jego działania artystyczne skupione są wokół ekslibrisu i miniatury graficznej. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, doktor habilitowany sztuki, profesor w Instytucie Sztuk Plastycznych Uniwersytetu Śląskiego, gdzie prowadzi pracownię Badań nad Ekslibrisem Współczesnym, dziekan Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Biennale Ekslibrisu w Gliwicach. Członek Deutsche Exlibris Gesellschaft.

Specjalizuje się w ekslibrisie artystycznym oraz małej formie graficznej. Ma w dorobku ponad 100 wystaw indywidualnych w Polsce, Niemczech, Czechach, Danii, Finlandii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, USA, Japonii i Kuwejcie. Ekslibrisy K. M. Bąka znajdują się w większości znaczących kolekcji ekslibrisu na świecie (publicznych i prywatnych). Jest laureatem ponad 40 nagród i wyróżnień.

W maju br. został również nagrodzony prestiżowym medalem „Walter von Zur Western Medaille przyznanym przez Deutsche Exlibris-Gesellschaft e.V. – DEG za wybitne zasługi dla ruchu ekslibrisowego.

To prawdopodobnie najważniejsza nagroda w moim życiu. Dopiero po raz drugi przyznana Polakowi. – komentuje artysta.

Na wystawie w gliwickiej Cechowni prezentowane są nie tylko ekslibrisy, ale również grafiki cyfrowe. Krzysztof Marek Bąk opisując swoją pracę z narzędziami cyfrowymi traktuje je jako rozwinięcie doświadczeń z malarstwa.

Tradycyjnie przyjęło się traktować cyfrowe obrazy jako grafikę, więc się z tym godzę, nie czując jednak jakiejś szczególnej więzi emocjonalnej z grafiką. Dla mnie komputer jest tylko innym wcieleniem pędzla, ołówka. Pomocnym przy materializacji pomysłów, odpowiadającym mojemu temperamentowi – ostatecznie przecież i tak liczy się tylko obraz, nie zaś to, jak został uzyskany. Jeśli obraz będzie słuszny, wszystko inne stanie się nieważne.

Organizatorzy: GCNT CECHOWNIA, Stowarzyszenie Nowa Cechownia, Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach

Patronat medialny: Dzisiaj w Gliwicach, Telewizja TVS

Krzysztof_Marek_Bak