ele-gi-eli (Finland) PERFORMANS DŹWIĘKOWY #CechowniaFreshStage

ele-gi-eli_koncert_Cechownia_Gliwice_performans

Ari-Pekka Leinonen to fiński artysta performatywny rezydujący obecnie w Brukseli. Do Cechowni przyjeżdża z najnowszym projektem ele-gi-eli, czyli skonstruowanym przez siebie 9-kanałowym systemem głośników, który jest jednocześnie rzeźbą dźwiękową.

 
Drzwi: 15.00
Koncert: 19.00
Wstęp wolny
 
ele-gi-eli to 9-kanałowa rzeźba dźwiękowa — koncepcyjnie płynna
…lub system dźwiękowy, który żartobliwie spekuluje na temat możliwości głośnika, który jednocześnie może funkcjonować jako akustyczny panel dyfuzyjny.
 
Inspirowany pobytem w Brukseli artysta nadał mu formę linii horyzontu miasta, jego spontanicznej architektury i elastycznych, poruszających się ciał. Głośniki jako rzeźby wyrażają potencjał tańca i słuchania cielesnego jako kolektywnej formy rozrywki.

…lub utwór dźwiękowy opowiadający historię wyimaginowanego kompozytora muzyki elektronicznej amigoismyfriend, którego najnowszy album jest prezentowany przez wyimaginowanego DJ-a radiowego. Piosenki są inspirowane miastem i przekazywane za pośrednictwem łamanej francuszczyzny, co pozwala na przekształcenie pierwotnego znaczenia tekstów na taki rodzaj ekspresji, która jest w stanie przekazać “nieporozumienie”.

…lub platforma dla praktyków sztuki dźwiękowej, wykonawców i słuchaczy cielesnych. Mobilna w swojej naturze. Gotowa, by służyć.

…lub narzędzie do stworzenia kolejnego niedodefiniowanego utworu dźwiękowego w niedalekiej przyszłości.

ele-gi-eli to finalny rozdział tryptyku dźwiękowego składającego się z dwóch wcześniejszych prac L=10 oraz ||: o / dear<3 :||

 

Ari-Pekka Leinonen zajmuje się performatywną sztuką dźwiękową. Jego instalacje wykorzystują projekcję dźwięku z wykorzystaniem wielu głośników.

W obszarze jego zainteresowań leży również stolarstwo, wykorzystanie głośników jako drewnianych rzeźb oraz to, w jaki sposób systemy dźwiękowe tworzą platformy dla dźwiękowego storytellingu.

Swoje prace prezentował oraz występował m.in. w Belgii, Finlandii, Niemczech, Grecji, Kosowie, Japonii, Serbii i Słowenii. Jest absolwentem renomowanej Szkoły Sztuki, Wzornictwa i Architektury Uniwersytetu Aalto, położonej w Helsinkach, uznanego ośrodka kreatywności i innowacji. Związany jest też z helsińską undergroundową sceną muzyczną zarówno jako wykonawca, jak i producent.

W 2023 roku przyglądał się panoramie Brukseli oraz drobnym detalom fasad miejskich budynków, aby finalnie połączyć eksploracje wizualne i doświadczenia dźwiękowe w projekcie dźwiękowym ele-gi-eli, który stanowi część tryptyku dźwiękowego obejmującego dwie wcześniejsze prace L=10 i ||: o / dear<3 :||.

Obecnie Ari-Pekka przygląda się tajemniczej postaci “A Donner”, która bezustannie obdarowuje ludzi darmowymi przedmiotami. Ta praca badawcza ma się ostatecznie przekształcić się w performance muzyczny, który będzie “dawać”.

 

Gościnnie wystąpi Oskar Karski aka Plato V. (saksofon) – w swojej praktyce artystycznej skupia się na poszukiwaniu jedności pomiędzy instrumentem, performującym a otoczeniem. Inspiracje czerpie obserwując procesy biologiczne zachodzące na ziemi oraz zjawiska naturalne występujące w odległych zakątkach kosmosu.


Pragnie tworzyć muzyczne sytuacje wykraczające poza to co widzialne, wyprawiając się do krawędzi i szczelin rzeczywistości.

 

Jego Instagram: https://www.instagram.com/oskarski.vtls/

 

 

Biorąc udział w wydarzeniu, akceptujesz REGULAMIN.

Organizatorzy: GCNT CECHOWNIA oraz Stowarzyszenie Nowa Cechownia

Patronat medialny: Dzisiaj w Gliwicach, Radio CCM

Partner: tobilet.pl

Agata R
Author