Sarakina KONCERT

Sarakina_Cechownia_Gliwice_koncert

“Zespół Sarakina jest bardzo dobrym reprezentantem “muzy niezachu”, czyli niezachodnich brzmień. Jeśli kochają Państwo zespół Kroke, to Sarakina także będzie się Państwu podobała.”

– Leszek Adamczyk, Audycja Minimax, Polskie Radio Trójka

 

BILETY W CENIE 50 ZŁ

DRZWI – 16.00

KONCERT – 20.00

 

Zespół SARAKINA to jedyna w swoim rodzaju polsko-bułgarsko grupa muzyczna łącząca muzykę bałkańską z folkiem. Zespół tworzą profesjonalni multiinstrumentaliści, pasjonaci muzyczni, grający na oryginalnych instrumentach jak kaval, dudy, tambura, jak również na akordeonie, klarnecie i kontrabasie.

SARAKINA zajęła I miejsce na Mikołajkach Folkowych w Lublinie, jest laureatem festiwalu Nowa Tradycja organizowanego przez Polskie Radio i laureatem Festiwalu Muzyki Etnicznej w Skierniewicach. Zespół otrzymał 4xTAK w programie telewizyjnym Must Be The Music.

SARAKINA koncertowała między innymi w Luksemburgu, Irlandii, Włoszech, Austrii, Niemczech, Bułgarii, Rumunii, Litwie i Ukrainie. SARAKINA w swoim dorobku ma nagranych 6 płyt: Sarakina (2001), Junctions (2004), Fryderykata (2008), Dance of fire (2012), Live in studio (2014), Balkantron (2017).

Albumy Sarakina i Junctions zostały laureatami Folkowego Fonogramu Roku organizowanego przez Polskie Radio Dwójka.

Skład zespołu:

Jacek Grekow – akordeon, kaval, dudy

Anna Klebus – vocal

Jan Mlejnek – klarnet, tambura

Mateusz Bielski – kontrabas

Muzyka piękna i inteligentna

Koncertu zespołu SARAKINA powinni posłuchać zarówno wielbiciele muzyki bałkańskiej jak i ci, którzy jej nie lubią. Pierwsi usłyszą swą ulubioną muzykę w wysmakowanych, subtelnych aranżacjach. Drudzy mogą przekonać się, że w przeciwieństwie do nachalnych, kiczowatych produkcji telewizyjnych  – twórczość odwołująca się do bałkańskich korzeni może być piękna i inteligentna
– Tomasz JANAS (Czas Kultury)

Muzyka profesjonalna i natchniona

Muzyka którą można określić jako Jazz-World Music. Jest to zachwycający album, pełen swoistej mieszanki radości i smutku, charakterystycznej dla muzyki bałkańskiej. (…) Miłośnicy muzyki bałkańskiej będą oczywiście zachwyceni, ale ci, którzy nie znają tej muzyki, serdecznie są zaproszeni do jej poznania!
– Adam Baruch, The Soundtrack Of My Life

 

Współczesna i prawdziwa

Sarakina z każdym albumem potwierdza swoją klasę. Wychodzi poza ramy folkowego niewolniczego odtwarzania, komponując własne utwory, śmiało korzystając z jazzowej ekspresji i chopinowskich pomysłów melodycznych. Słowiańska i uniwersalna zarazem. Dobra w zimowe noce i letnie wieczory. Bo bliska naturze, ale współczesna i prawdziwa.
– Jerzy Doroszkiewicz, Kurier Poranny

Balkan deluxe

Jacek wrócił! Wspaniały akordeonista Jacek Grekow i jego zespół Sarakina. (…) Pracuje nad nowymi płytami przez długi okres, dając im czas na dojrzewanie. Właśnie wydał swój szósty album “Balkantron”, który przewyższa nawet wygórowane oczekiwania. Niektórym może brakować “brudu”, który dla wielu jest również częścią tej muzyki. Jednak każdy, kto chciałby usłyszeć artystycznie sublimowaną i zurbanizowaną muzykę bałkańską w nieskazitelnej jakości, jest we właściwym miejscu z “Balkantronem”.
– Mirjam Jessa, Radio OE1.at Austria

 

CD Balkantron – cudowna płyta, wspaniała muzyka.
– Vencislav Dimov, Folk Magazin, Darik Radio Bułgaria

 

Agata R
Author