Teo Olter Quintet KONCERT


TEO OLTER to muzyk urodzony w 1996 r. w Gdyni, ale od 2012 związany z warszawską sceną muzyki improwizowanej. Muzyka Quintetu to połączenie kompozycji inspirowanych klasycznym i awangardowym jazzem, hip hopem lat ‘90 i surowym post punkiem z nieokiełznaną energią improwizacji.
BILETY W CENIE 50 ZŁ
DRZWI – 16.00
KONCERT – 20.00
Teo Olter Quintet: “In Pursuit of Happiness” to muzyka drogi. Udźwiękowienie podróży – pogoni za szczęściem. Muzyka pełna ciepła i nadziei mimo oczu otwartych na świat. Wyzwalające, rwące do tańca dwa basy to stabilny fundament, na którym opiera się brzmienie quintetu. Ale w trakcie tej podróży pojawia się na chwilę ktoś nowy i zaprasza nas w zupełnie nieznane miejsca. Kompozycje na płycie łączą precyzyjnie skonstruowane subtelne pomysły z nieokiełznaną energią improwizacji napędzającą kolejne obroty formy i dialogi między instrumentami.
Teo Olter – perkusja
Kamila Drabek – kontrabas
Tymek Bryndal – gitara basowa
Tadeusz Cieślak – saksofon
Aleksander Żurowski – piano
“(…) mam wrażenie, że to najlepsza polska płyta jazzowa AD 2024. (…) Poza liderem, czyli Olterem juniorem na perkusji, mamy tu Tadeusza Cieślaka (saksofon), Aleksandra Żurowskiego (fortepian) oraz dwójkę basistów – Tymka Bryndala na elektrycznym i Kamilę Drabek na kontrabasie. Oboje zresztą zaliczają tu znakomity występ, a sam album jest pełen pozytywnej energii, wypełniony ładnymi tematami i dość przystępny.”
Bartek Chaciński, Polifonia
“Uwagę zwraca płynność materiału muzycznego. (…) Emanuje ciepłem, melodyjnością i pewnością wykonania. (…) Otwierający zestaw „Take Me To Your Leader” urzeka od pierwszych sekund. Pokazuje również co znajdziemy na płycie, a mianowicie subtelne i starannie opracowane utwory mknące bez trudu przed siebie i – co ważniejsze – przynoszące powiew optymizmu i szczęścia. Nie brakuje im energii o czym zaświadczy singlowy „GOO”. Utwór ten dysponuje żwawszą motoryką, silniejszymi akcentami saksofonu i zwartą sekcją rytmiczną.”
Jarek Szczęsny, NowaMuzyka.pl
Podstawą brzmienia zespołu są dwie linie basowe dopełniające się rytmicznie i kolorystycznie. Na kontrabasie Kamila Drabek (O.N.E.,Tercet Kamili Drabek) i na gitarze basowej Tymek Bryndal (Pokusa, Tropical Soldiers in Paradise). To niestandardowe instrumentarium pozwala perkusji i klawiszom – Aleksander Żurowski (Żal, Baasch) na granie otwartych struktur i improwizację bez utraty siły groovu i rytmu budującego kompozycję. Skład dopełnia Tadeusz Cieślak (Brutah, Ronnie N) na saksofonie tenorowym, a gościnnie na płycie pojawia się również Monia Muc (O.N.E., Król, Ciśnienie) na saksofonie altowym.
Debiutancki album zespołu “In Pursuit of Happiness” ukazał się wiosną 2024 roku w trójmiejskim Alpaka Records. Na płycie znajduje się 10 utworów, od 2 minutowych punkowych piosenek po ciągnące się otwarte improwizacje.
Teo Olter – Urodzony w Gdyni w 1996 r. Mieszkający w Warszawie. Muzyk związany od 2012 roku z warszawską sceną muzyki improwizowanej. Perkusista zespołu Pokusa, który koncertował na Off Festiwalu, Unsound Festival, Jazz Jantar, Jazz nad Odrą, w wielu klubach w Polsce oraz w Niemczech i Belgii. Zespół wydał 3 płyty. Pierwszą w wieku 16 lat, przy drugiej współpracując z wytwórnią LADO ABC. Wraz z Pokusą skomponował i wykonuje muzykę do spektaklu “Rewolucja, której nie było” Teatru 21 w reżyserii Justyny Sobczyk oraz spektaklu „Jak przestałem być idealny” w reżyserii Justyny Wielgus. Grał muzykę Brygady Kryzys i Izraela w spektaklu “Złota Skała: Opowieść o Robercie Brylewskim” w reżyserii Grzegorza Laszuka, który premierę miał we wrześniu 2019 roku w Teatrze Studio. Pokusa również stworzyła muzykę do filmów m.in „Vankia” w reżyserii Pawła Althamera oraz do instalacji podczas warszawskiej edycji festiwalu Scopes, który to zwieńczony był koncertem zespołu w Komunie Warszawa. Duet Lemiszewski/Olter z poznańskim gitarzystą Jakubem Lemiszewskim wydał w Trzech Szóstach album “Post Refference”. W 2024 roku brał udział w norweskiej edycji International Jazz Platform w Oslo. Grał również w improwizowanych składach z Rayem Dickatym, Ksawerym Wójcińskim, Kamilą Drabek, Dominikiem Strycharskim, Amalią Umedą, Mają Laurą Jaryczewską, Hubertem Zemlerem oraz Kubą Więckiem.
Organizatorzy: Gliwickie Centrum Naukowo-Technologiczne CECHOWNIA i Stowarzyszenie Nowa Cechownia
Patronat medialny: Dzisiaj w Gliwicach, Radio CCM