Wernisaż wystawy UWAGA DOTYKAĆ – Jacek Jarczewski

Jacek_Jarczewski_wystawa_Cechownia_Gliwice

Uwaga dotykać!

Wystawa z okazji 35-lecia pracy twórczej Jacka Jarczewskiego

Wystawa podsumowuje doświadczenia malarskie oraz ujawnia transformację i rozwój autorskiej koncepcji malarstwa haptycznego (haptyczny – dotykalny, sprawdzalny dotykiem). Uwaga dotykać to formuła, jaka towarzyszy prezentacji wybranych obrazów, od tych najstarszych – dyplomowych z 1988 roku, do najnowszych. Jej zadaniem jest uruchomienie zmysłu dotyku w pełnym odbiorze obrazu, zwrócenie uwagi na dotykalność w tworzeniu i odbiorze związane jest z potrzebami człowieka. Poczucie bezpośredniego kontaktu z dziełem zawsze stanowiło tajemnicę w relacjach nadawca-odbiorca.

Wstęp wolny!
Godz. 18.00

Jacek Jarczewski – biogram

Ur. w 1962 roku w Rawiczu. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu oraz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom  z wyróżnieniem z Malarstwa i Projektowania Malarstwa w Architekturze i Urbanistyce w pracowniach: prof. S.R. Kortyki i  prof. M. Zdanowicza obronił w 1988 roku.

Obecnie profesor uczelni, prodziekan Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Prowadzi Pracownię Technik Malarskich i Rysunkowych oraz Działań Innowacyjnych.

Brał udział w 47 wystawach indywidualnych oraz 142 wystawach zbiorowych. Jego obrazy znajdują się w zbiorach prywatnych w Niemczech, Francji, Holandii, Belgii, Szwajcarii, USA i w Polsce.

Na swoim koncie ma kilkadziesiąt realizacji witrażowych, m.in. cztery witraże w Klasztorze OO. Paulinów Jasna Góra w Częstochowie, w Katedrze św. Mikołaja w Kaliszu oraz obiektach muzealnych, m.in. w Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie. Pierwsze witraże powstały dla Domu Kultury w Rawiczu i ozdabiają sale widowiskową.

Jacek Jarczewski tworzy autorską techniką haptyczną – dotykalną, sprawdzalną dotykiem, której zadaniem jest szeroko rozumiane uruchomienie zmysłu dotyku w procesie tworzenia i przeżycia estetycznego. Tematem ukrytym obrazów jest niezmiennie człowiek, jego kondycja oraz otoczenie.

Organizatorzy: GCNT CECHOWNIA, Stowarzyszenie Nowa Cechownia, Centrum Kultury VICTORIA

Patronat medialny: Dzisiaj w Gliwicach, Telewizja TVS