INDIALUCIA Giridhar Udupa & Michał Czachowski KONCERT
Zapraszamy na wyjątkowy koncert dwóch wybitnych muzyków w niecodziennym projekcie łączącym klasyczną muzykę indyjską z muzyką flamenco, z towarzyszeniem wspaniałej tancerki.
Drzwi: 15.00
Koncert: 19.00
Projekt INDIALUCIA powstał w roku 1999 w Indiach wśród nauczycieli i uczniów Akademii Muzycznej w Nagpur. Wzięło w nich udział wielu znakomitych muzyków z obu kontynentów. Pomysłodawcą, producentem oraz szefem artystycznym jest gitarzysta Michał Czachowski. Owocem tego muzycznego spotkania była płyta wydana w 2005 roku, która zdobyła uznanie w Polsce i na świecie. Album został laureatem nagród Wirtualne Gęśle oraz Folkowy Fonogram Roku przyznawane przez Polskie Radio za najlepszą płytę 2005 roku oraz nominowany do nagrody Fryderyki 2006 w kategorii Album Roku – Folk/Etno. W roku 2007 płyta doszła do drugiego miejsca najlepszych płyt World Music wydanych w USA. Muzyka z płyty była wykorzystana jako ścieżka dźwiękowa do hollywoodzkiego filmu “Święci z Bostonu II”.
Połączenie muzyki hiszpańskich Cyganów i indyjskiej może się wydawać egzotyczne, ale jeśli przypomnimy sobie, że ten lud przybył na Półwysep Iberyjski właśnie z Indii możemy powiedzieć, że ich projekt jest powrotem do korzeni, który można porównać do pierwszych rewolucyjnych spotkań muzyków Europy i Azji z lat 60 – tych.
Muzycy występowali w prawie trzydziestu krajach, w tym w większości krajów europejskich, Azji oraz Ameryce Północnej i Południowej. Grali i nagrywali z wieloma znanymi artystami, takimi jak Jorge Pardo, Paquito González, L. Subramaniam, Purbayan Chatterjee, Domingo Patricio, Leszek Możdżer, Vishwa Mohan Bhatt, Kavita Krishnamurti i inni.
Skład:
Michał CZACHOWSKI – gitara flamenco, sitar, cajón
Giridhar UDUPA – ghatam, konnakol, kanjira
Anna MENDAK – tancerka flameno, tancerka brzucha
Michał CZACHOWSKI – gitarzysta flamenco, kompozytor, publicysta, producent muzyczny, architekt, od urodzenia wychowywał się w otoczeniu muzyki flamenco. W 1992 roku stworzył własny zespół, stopniowo rozszerzając skład od duetu do septetu. Od 1997 roku grupa występuje pod nową nazwą “Viva Flamenco!” i przez kilka następnych lat zostaje laureatem kilkunastu konkursów muzycznych, stając się jedną z najlepszych tego typu formacji w kraju.
Michał Czachowski po latach działalności scenicznej stał się wybitnym wirtuozem gitary flamenco. W 1998 roku otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, a wkrótce po występie na międzynarodowym festiwalu we Włoszech, został zaproszony do Akademii Muzycznej w Nagpur w środkowych Indiach. Tam pracował jako nauczyciel gitary, równocześnie ucząc się gry na tradycyjnym, indyjskim instrumencie strunowym – sitarze.
Artysta uczy gry na gitarze flamenco oraz publikuje artykuły na temat tej muzyki na łamach wielu pism polskich i angielskojęzycznych. Michał Czachowski solo lub z grupą nagrywał wiele programów dla stacji telewizyjnych i radiowych, brał udział w sesjach nagraniowych takich zespołów jak “Blue Café”, “Noche de Boleros”, “Village Kollectiv”, “Lean Back” i “Beltaine” oraz tworzył muzykę do programu “Boso przez Świat” Wojciecha Cejrowskiego oraz do amerykańskiego fimu „Święci z Bostonu II”. Prowadzi cykle wykładów na Wydziale Muzykologii UJ w Krakowie.
Giridhar UDUPA (Indie) naukę gry rozpoczął w wieku 4 lat u swego ojca Vidwan Nagendra Udupa. W wieku lat 12 zaczął dawać koncerty początkowo tylko w Indiach, a w następnych latach zagranicą. Oprócz wykonywania autentycznej klasycznej muzyki karnatycznej brał udział w wielu projektach typu Fusion, Jazz, World Music, występując między innymi z Virginia Mayhew, Chris Rhyne, Alex Rostotsky. Otrzymał wiele prestiżowych nagród i koncertował w USA, Hiszpanii, Kanadzie, Francji, Szwajcarii, Niemczech Omanie i Kuwejcie.
Anna MENDAK swoją przygodę z tańcem rozpoczęła jeszcze jako dziecko w zespole tańca nowoczesnego wrocławskiej szkoły tańca „Jast”, którego była członkinią przez kilka lat, występując na wielu pokazach i biorąc udział w turniejach w kraju i za granicą. Po kilku latach poszukiwań jej prawdziwą pasją okazały się jednak techniki orientalne i cygańskie. Pierwsze kroki flamenco stawiała w szkole „Alejandra” Grażyny Adamczyk. Pod jej skrzydłami zaczęła też koncertować wraz z zespołami „Ritmo Flamenco” oraz „Manos y Tacones”. Przez ostatnie 20 lat pracy uczestniczyła w licznych kursach prowadzonych w Polsce i w Hiszpanii, ale przede wszystkim pracując indywidualnie oraz pobierając lekcje u cenionych artystów. Przez ponad 10 lat była czołową tancerką znanych polskich grup „Danza del Fuego” i „Rumbero Flamenco”. Współpracowała także z zespołami „Tortillas de Patatas”, „Sueńo Andaluz”, „Viva Flamenco!”, „ Los Bomberos” i „Tanto Flamenco”. Wraz z zespołami wystąpiła na wielu festiwalach tanecznych, gitarowych i folkowych. W roku 2003 otrzymała stypendium w Juan Polvillo Escuela Flamenca w Sewilli. W 2004 roku zajęła I miejsce w konkursie na najlepszą polską tancerkę flamenco podczas III Łódzkiego Festiwalu Flamenco oraz wygrała nagrodę publiczności. Współpracowała ze słowacko-hiszpańską grupą „Agustito”. Występowała nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech, Czechach, Austrii, Francji, Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii, a także na Słowacji, Łotwie i Białorusi. Brała udział w superwidowisku „Noc z Carmen Zarzuela show” przygotowanym przez Operę Wrocławską w ramach projektu Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016. Jest dyrektorem artystycznym Ethnomania International Art. & Dance Festival we Wrocławiu.
Organizatorzy: GCNT CECHOWNIA, Stowarzyszenie Nowa Cechownia
Patronat medialny: Dzisiaj w Gliwicach, Radio CCM