Wernisaż wystawy KIRIART – Tadeusz Patykowski

Tadeusz_Patykowski_wystawa_Cechownia

KIRIART

Wystawa Tadeusza Patykowskiego – rekordzisty Polski w tworzeniu wycinanek artystycznych

Wystawa KIRIART prezentuje część największej w kraju kolekcji wycinanek z papieru, stworzonych przez Tadeusza Patykowskiego z Gliwic.

Gdy Patykowski zdobył tytuł rekordzisty Polski, w swoim dorobku miał aż 1 111 różnych ozdób. Pomimo osiągnięcia, artysta nie zamierza zaniechać tego fascynującego hobby i nadal powiększa swoje zasoby.

KIRIART to prawdziwe rysowanie nożyczkami. Każda wycinanka powstaje z pojedynczego arkusza papieru w formacie A4 lub A3, bez użycia kleju. Efekty końcowe są zupełnie wyjątkowe, żadna z prac nie jest identyczna.

W każdej wycinance można dopatrzyć się czegoś nieoczywistego, w wyobraźni geometryczne wzory przekształcają się w dzikie zwierzęta, elementy przyrody czy też nowoczesne designerskie motywy. Wycinanki prezentowane są na kontrastowych tłach, co tworzy swego rodzaju grę kolorów, która dodaje im życia i dynamiki.

Tematyka niektórych małych dzieł może zaskoczyć, ponieważ kolekcja obejmuje nie tylko rozety, śnieżynki, czy po prostu precyzyjne geometryczne wzory. Pan Tadeusz stworzył również wycinanki przypominające mitologiczne postaci, bajkowe stwory czy roboty!

Niezwykłe umiejętności i talent artysty wzbudzają zachwyt, a my z niecierpliwością oczekujemy na dalsze powiększanie jego kolekcji! Na wystawie będzie można zobaczyć również część kolekcji stworzonych przez Pana Tadeusza monotypii.

To będzie istna uczta dla osób, które lubią odkrywać znaczenia i symbole lub interpretować przekaz artysty na swój sposób. Każda osoba może inaczej odczuwać twórczość Pana Tadeusza i wnieść do niej swoje własne emocje i interpretacje. To jest część piękna sztuki.

Wernisaż odbędzie się w holu na I piętrze o godz. 18:00.

Wstęp wolny.

O godz. 19:00 zapraszamy na koncerty Kapeli Biesiada w Restauracji Cechownia. Bilety na: https://cechownia-gliwice.pl/wydarzenia/

Organizatorzy: GCNT CECHOWNIA, Stowarzyszenie Nowa Cechownia

Patronat medialny: Dzisiaj w Gliwicach, Radio CCM