Trupa Trupa KONCERT

Trupa_Trupa_koncert_Gliwice_Cechownia

Trupa Trupa to artrockowy, psychodeliczny zespół z Gdańska. Według Guardiana „twórczość zespołu to połączenie nieoczywistych melodii i tekstów, które penetrują ciemne zakamarki ludzkiego istnienia”, natomiast Pitchfork uważa, że „Trupa Trupa wnosi poezję i subtelność do psychodelicznego rocka.”

Trupa Trupa to Grzegorz Kwiatkowski, Tomek Pawluczuk i Wojtek Juchniewicz. W 2015 roku w brytyjskiej wytwórni Blue Tapes and X-Ray Records ukazał się album „Headache”. Rok później zremasterowana wersja „Headache” została wydana przez francuski label Ici d’ailleurs. W 2017 roku w wyniku współpracy francuskich i angielskich wydawców ukazał się kolejny album „Jolly New Songs”. Płyta doczekała się japońskiej edycji wydanej przez Moorworks. W 2019 roku nakładem wytwórni Sub Pop ukazał się singiel „Dream About”. W tym samym roku zespół wydał płytę „Of The Sun”. Album ukazał się w ramach międzynarodowej kooperacji Glitterbeat Records (Europa), Lovitt Records (USA), Moorworks (Japonia) i Anteny Krzyku (Polska). 6 marca 2019 roku wytwórnie te wydały kolejny album zespołu – EP „I’ll find”. W 2019 roku nakładem amerykańskiej wytwórni Whited Sepulchre Records ukazała się split kaseta z gwiazdami teksańskiej alternatywy Suspirians.

Najnowszy album zespołu B FLAT A ukazał się 11 lutego 2022 roku. W marcu 2023 roku album został nominowany do nagrody muzycznej Fryderyk.

Trupa Trupa wystąpiła do tej pory m.in. na Desert Daze Festival, Rockaway Beach Festival, SXSW, Primavera Sound i Iceland Airwaves. Zespół wziął również udział (jako pierwszy i jeden z dwóch do tej pory polskich artystów) w sesji NPR Tiny Desk i sesji BBC Radio 6 Music.

Utwory Trupy Trupa pojawiają się regularnie w radiu BBC 6. Grali je m.in. Iggy Pop, Marc Riley, Mary Anne Hobbs, Steve Lamacq, czy Gideon Coe. Ostatnie wydawnictwa zespołu gościły także w audycji Henry’ego Rollinsa na antenie KCRW oraz w rozgłośniach The Current, WFMU, KEXP i NPR.

21 lutego 2023 roku ukazała się eksperymentalna i limitowana kaseta „ttt”, która spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem krytyki: „One of the most important bands to emerge from Europe in the last decade.” (Monolith Cocktail), i która była wielokrotnie emitowana na antenie BBC Radio 6 music.

5 września 2023 roku nakładem wytwórni Glitterbeat Records ukazał się singiel “Thrill” wraz z towarzyszącym mu wideo autorstwa artysty wizualnego Adama Witkowskiego. Również we wrześniu radio BBC 6 zapowiedziało drugi koncert Trupy Trupa, który odbył się 8 stycznia 2024 roku.

Również 5 września światową premierę na Festiwalu Filmowym w Wenecji miał film „Zielona Granica” w reżyserii Agnieszki Holland, w którym wykorzystany został utwór Trupa Trupa “Headache”. Film został nagrodzony w Wenecji Nagrodą Specjalną Jury.