Hania Derej Quintet KONCERT

HANIA DEREJ QUINTET to projekt jazzowy, którego założycielką i liderką jest Hania Derej – 19-letnia pianistka, kompozytorka i dyrygentka – jedna z barwniejszych postaci młodego pokolenia na polskiej scenie muzycznej.

Artystka tworzy w różnych stylach muzycznych, natomiast jako Hania Derej Quintet prezentuje muzykę jazzową. W składzie instrumentalnym zespołu jest piano, puzon, saksofon tenorowy, bas i perkusja. Zespół powstał w 2022 r. prezentując się podczas Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych CHOJAZZ2022 w Chodzieży. Od tamtej pory liderka przygotowała kompozycje, które tworzone były w przeróżnych okolicznościach, a najczęściej w podróży i są odzwierciedleniem stanu ducha, emocji, przemyśleń i sytuacji, w jakich znajdowała się młoda pianistka, będąc w ostatniej klasie liceum i w trakcie egzaminów na studia.

W czerwcu 2023 Hania Derej Quintet zaprezentował się podczas 25. Bielskiej Zadymki Jazzowej Orlen Jazz Festival w Bielsku Białej. Bardzo pozytywny  odbiór publiczności skłonił muzyków do nagrania albumu. Materiał został nagrany jesienią 2023 w studio Radia Katowice, a premiera wydawnictwa spodziewana jest wiosną tego roku.

W składzie występują znakomici muzycy młodego pokolenia związani ze śląskim środowiskiem jazzowym oraz Wydziałem Jazzowym Akademii Muzycznej w Katowicach., laureaci wielu krajowych i międzynarodowych konkursów:

Cyryl Lewczuk – saksofon tenorowy

Tymon Okolus – puzon

Filip Hornik – bas

Kuba Długoborski – perkusja

Hania Derej – piano i kompozycje

Hania Derej BIO

Ta 19-letnia kompozytorka, pianistka, dyrygentka i aranżerka jest już laureatką wielu prestiżowych konkursów, a jej kompozycje zyskały sobie uwagę krytyków i słuchaczy nie tylko w Polsce.

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie fortepianu jazzowego i klasycznego w Bielsku Białej. Aktualnie studentka Akademii Muzycznej w Krakowie na kierunku dyrygentury symfonicznej oraz Conservatorium van Amsterdam na kierunku kompozycji i aranżacji jazzowej. Jest autorką ponad 100 kompozycji z gatunku muzyki ilustracyjnej, jazzowej, kameralnej i elektronicznej. Część z nich została zarejestrowana na kilku płytach.

Jako pianistka i dyrygentka, miała okazje występować z takimi orkiestrami, jak m.in.: Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej, Elbląska Orkiestra Kameralna, Lwowska Orkiestra Kameralna Akademia oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Morawskiej w Czechach.

Muzyka Hani pobudza wyobraźnię̨, charakteryzuje się̨ melodyjnością̨ i niesie ze sobą̨ emocjonalny przekaz. Hania jest laureatką nagród kompozytorskich, w tym np. Nagroda specjalna za kompozycje i aranżacje podczas 6. Junior jazz Wadowice 2023, Nagroda „Młody Kompozytor 2021 i 2022” ufundowana przez Związek Kompozytorów Polskich w Warszawie podczas XVI i XVII Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”. W ramach wspomnianego forum pianistycznego Hania została także laureatką nagród pianistycznych, jak np. wyróżnienie za najlepsze wykonanie koncertu z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej (wariacje jazzowe K.Wileńskiego n/t Chopina na orkiestrę̨ kameralną i trio jazzowe) oraz koncertu z Lwowską Orkiestrą Kameralną „Akademia” (koncert fortepianowy n.1 C-dur op. 15 L.v.Bethoveena).

Hania uczestniczy w wielu projektach muzycznych. Na koncertach występuje w różnych składach instrumentalnych w zależności od prezentowanych kompozycji. Pierwszy album z autorskimi utworami nagrała, mając zaledwie… 10 lat. Zdecydowanie jej działalność jest fenomenem i wkrótce będzie głośno o tej młodej artystce, nie tylko w Polsce.

Organizatorzy: Gliwickie Centrum Naukowo-Technologiczne CECHOWNIA i Stowarzyszenie Nowa Cechownia

Patronat medialny: Dzisiaj w Gliwicach, Radio CCM