Wassim Ibrahim, Tomas Sanchez, Anna Mendak KONCERT + POKAZ TAŃCA ORIENTALNEGO

Wieczor_arabski_koncert_Cechownia_Gliwice

Zapraszamy w niezwykłą muzyczno-taneczną podróż do krainy z Baśni Tysiąca i Jednej Nocy, z muzyką arabską i tańcem orientalnym.

 

BILETY W CENIE 70 ZŁ

DRZWI – 16.00

KONCERT – 20.00

 

Zagra dla Państwa doświadczonych muzyków o różnych korzeniach kulturowych i muzycznych. Perkusista z Meksyku i instrumentalista z Damaszku, oboje na stałe mieszkający w Polsce, zapraszają słuchaczy w muzyczną podróż, podczas której posłuchamy starożytnych melodii z kultur Mezopotamii i Lewantu, w językach aramejskim, arabskim oraz w różnych dialektach tych krain.

Wassim Ibrahim to mieszkający w Polsce syryjski wokalista i instrumentalista. Swoją przygodę muzyczną rozpoczął już w wieku sześciu lat od gry na flecie i lutni oud. Studiował w High Institute of Music (Wydział Teorii i Kompozycji) w Damaszku, gdzie później wykładał m.in. historię muzyki międzynarodowej, oraz w Krakowie na Akademii Muzycznej, gdzie uzyskał stopień doktora w dziedzinie kompozycji muzycznej. Do Polski przyjechał w 2013 roku i zamieszkał w Krakowie. Tutaj założył i prowadzi amatorski Chór w Kontakcie (Przestrzeń Ruchu i Tańca), który w 2019 r. został uhonorowany tytułem Krakowskiego Ambasadora Wielokulturowości.

Tomas Celis Sanchez to perkusista o korzeniach kubańskich, pochodzący z Meksyku. Tam też ukończył Akademię Muzyczną, a w Polsce mieszka już od ponad dwudziestu lat. Współpracował z takimi muzykami jak (m.in.) John Taylor, Derrick McKenzie (Jamiroquai), Kelvin Sholar, Jarosław Śmietana, Leszek Możdżer, Paweł Kaczmarczyk, Bernard Maseli, Krzysztof Ścierański, Raz Dwa Trzy, Justyna Steczkowska czy Anna Maria Jopek.

Taniec orientalny popularnie zwany tańcem brzucha to niezwykła sztuka mająca swoje korzenie w starożytnym Egipcie, czerpiąca z bogatego folkloru tańców arabskich.

 To najbardziej kobieca i zmysłowa forma tańca, charakteryzująca się miękkimi ruchami bioder i brzucha oraz przepięknymi ozdobnymi ruchami rąk w takt niezwykłej, orientalnej muzyki. W wykonaniu kobiety jest esencją jej indywidualnej energii, formą ekspresji, zmysłowym i egzotycznym spektaklem.

W programie wieczoru różne odsłony tańca arabskiego, klasyczny taniec orientalny, folklor arabski i fuzja orientalna.

Zatańczy dla nas Anna MENDAK, która swoją przygodę z tańcem rozpoczęła jeszcze jako dziecko w zespole tańca nowoczesnego wrocławskiej szkoły tańca „Jast”, występując na wielu pokazach i biorąc udział w turniejach w kraju i za granicą.

Po kilku latach poszukiwań jej prawdziwą pasją okazały się jednak techniki orientalne i cygańskie. Pierwsze kroki flamenco stawiała w szkole „Alejandra” Grażyny Adamczyk. Pod jej skrzydłami zaczęła też koncertować wraz z zespołami „Ritmo Flamenco” oraz „Manos y Tacones”.

Przez ostatnie 20 lat pracy uczestniczyła w licznych kursach prowadzonych w Polsce i w Hiszpanii, ale przede wszystkim pracując indywidualnie oraz pobierając lekcje u cenionych artystów. Przez ponad 10 lat była czołową tancerką znanych polskich grup „Danza del Fuego” i „Rumbero Flamenco”. Współpracowała także z zespołami „Tortillas de Patatas”, „Sueńo Andaluz”, „Viva Flamenco!”, „ Los Bomberos” i „Tanto Flamenco”. Wraz z zespołami wystąpiła na wielu festiwalach tanecznych, gitarowych i folkowych.

W roku 2003 otrzymała stypendium w Juan Polvillo Escuela Flamenca w Sewilli. W 2004 roku zajęła I miejsce w konkursie na najlepszą polską tancerkę flamenco podczas III Łódzkiego Festiwalu Flamenco oraz wygrała nagrodę publiczności. Współpracowała ze słowacko-hiszpańską grupą „Agustito”. Występowała nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech, Czechach, Austrii, Francji, Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii, a także na Słowacji, Łotwie i Białorusi. Brała udział w superwidowisku „Noc z Carmen Zarzuela show” przygotowanym przez Operę Wrocławską w ramach projektu Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016. Jest dyrektorem artystycznym Ethnomania International Art. & Dance Festival we Wrocławiu.

Agata R
Author