Maciej Lipina & Ścigani KONCERT

Maciej_Lipina_Scigani_koncert_Cechownia_Gliwice

Maciej Lipina to wokalista, gitarzysta, autor piosenek. Lider i założyciel grupy Ścigani. Odtwórca głównej roli (Ryśka Riedla) w spektaklu „Skazany na bluesa” w Teatrze Śląskim w Katowicach.

W swoim dorobku artystycznym posiada wiele muzycznych projektów (współpracował m.in. ze Sławomirem Wierzcholskim, Natalią Grosiak, Miuosh’em, Piotrem Gutkowskim, Grzegorzem Kapołką, zespołem KAT).

Wydał 3 płyty z zespołem Ścigani oraz 2 solowe.

Był także jednym z solistów w oratorium Jana Kanty Pawluśkiewicza i Leszka Aleksandra Moczulskiego – „Nieszpory Ludźmierskie”.

ZESPÓŁ MACIEJ LIPINA & ŚCIGANI prezentuje progresywne blues-rockowe brzmienie. Liderem zespołu od 21 lat jest Maciej Lipina, wokalista, gitarzysta, kompozytor, aranżer.  MUZYKA ZESPOŁU BALANSUJE NA GRANICY DWÓCH ODLEGŁYCH ŚWIATÓW, ŚLĄSKIEGO BLUES ROCKA I AMERYKAŃSKICH SUROWYCH BRZMIEŃ.

W 2018 roku Maciej Lipina rozpoczął karierę solową wydając płytę pt. : „ŚCIGANY” , która oprócz mocnych rockowych kompozycji: „Nikomu nie mówimy nic” czy „Tak tu jest” wzbogacona jest również o wzruszające ballady „Cały świat” i Wysłałem dobro”. Solowy album Macieja pt. “ŚCIGANY” wydany w 2018 zawiera autorskie kompozycje, aranżacje i bardzo osobiste teksty.

W 2022 roku artysta wydał kolejną solową płytę pt. ANAWA 2.0, będącą owocem współpracy Macieja z JANEM KANTY PAWLUŚKIEWICZEM, który poprosił go o stworzenie re-make’u wyjątkowej płyty ANAWA z 1973 roku, na której niegdyś zaśpiewał Andrzej ZAUCHA. Płyta ANAWA 2.0 wprowadza w zapomniany już świat lat 70-tych, przywraca klimat tamtych lat przez soczewki współczesności.

Debiut z zespołem Ścigani:

• Pierwsze miejsce na ogólnopolskim przeglądzie zespołów rockowych „Garażówka” 2003;
  • III-miejsce na Festiwalu im. Ryśka Riedla w Tychach 2003;
  • Pierwsza nagroda na festiwalu Blues na Skałce (przepustka na Rawę Blues 2003);
  • Grand Prix Sopot Blues Festival 2004;
  • Grand Prix Przeworsk Festival;
  • Trzecie miejsce na Kraśnik Blues Meetingu 2004;
  • III-miejsce na Festiwalu im. Ryśka Riedla w Tychach 2004;
  • I Nagroda na Festiwalu – Blues nad Bobrem 2004 r. – Bolesławiec;
  • I Miejsce w konkursie „Dni Rudy Śląskiej przepustką na wielką scenę” – sponsoring debiutanckiej płyty;
  • II-miejsce na Festiwalu im. Ryśka Riedla w Tychach 2005.

DYSKOGRAFIA:

Ścigani “Nigdy więcej bluesa” 2005

Ścigani “Bez hamulców” 2007

Ścigani “Spiritus movens” 2011

Maciej Lipina “Ścigany” 2018

Maciej Lipina “Anawa2.0” 2022

Nagrody:

•  Dwie statuetki Super Hit TVP2 za utwory „Niby razem” i „Uwierz mi chociaż raz” (2009)
  • Odkrycie roku 2005
  • Płyta Roku 2007
  • Wokalista roku 2008 (wg. Blues Top)
  • Grand Prix na Blues Rock Jazz Festival 2009