Mike Parker Trio KONCERT WYPRZEDANY

Mike_Parker_Trio_Cechownia_Gliwice_koncert

Mike Parker Trio to nowy projekt rodowitego nowojorskiego basisty i kompozytora. Magazyn JazzPRESS określił muzykę Parkera jako „genialną symbiozę każdego gatunku… jest tu wszystko, co w jazzie powinno być: oryginalność, świeżość, nieprzewidywalność, grupowa symbioza w improwizacji oraz poczucie humoru”.

Bilety: 50 zł
Drzwi: 16.00
Koncert: 20.00

Jego kompozycje czerpią z tak różnorodnych wpływów, jak Charles Mingus, Radiohead, Maurice Ravel, The Bad Plus, Led Zeppelin, John Coltrane, David Bowie i legendy hip-hopu A Tribe Called Quest, a to tylko kilka inspiracji.
Do Parkera dołączą Wojciech Lichtański i Maksymilian Olszewski, muzycy, z którymi współpracował przy różnych projektach na przestrzeni ostatniej dekady. Ich repertuar będzie obejmował oryginalne kompozycje Parkera, a także utwory jego ulubionych artystów.

Mike Parker – kontrabas, kompozycje. Pochodzący z Nowego Jorku Mike Parker rozpoczął karierę zawodową w wieku 17 lat, grając funkowe i rockowe koncerty w nowojorskich klubach. Od tego czasu koncertował po całej Europie i Ameryce z zespołami jazzowymi i rockowymi, wygrał kilka międzynarodowych konkursów i nagród, uczył się i grał z niektórymi z najwybitniejszych żyjących muzyków oraz nagrał 4 albumy z własnymi kompozycjami. Mike uczęszczał do Skidmore College, gdzie studiował psychologię ewolucyjną i muzykę, a także spędził semestr za granicą, studiując jazz w Conservatorium van Amsterdam.

Po ukończeniu studiów z najwyższym wyróżnieniem dużo podróżował po Europie, zanim osiedlił się w Krakowie. Od tego czasu Mike nawiązał tam wiele owocnych współpracy, w tym nagrał swój drugi i czwarty album z oryginalnym materiałem. Kiedy nie gra w krakowskich klubach jazzowych, koncertuje po Europie ze swoimi projektami „Trio Theory” i „Quartet”, nowojorskim rockowo-funkowym „Nat Osborn Band” i akustycznym „Nat Osborn/Mike Parker Duo”.

Wojciech Lichtański – saksofon altowy. Jeden z najbardziej utalentowanych polskich saksofonistów altowych młodego pokolenia. Zdobywca głównej nagrody konkursu 15. Bielskiej Zadymki Jazzowej, Grand Prix Jazzu nad Odrą oraz wielu innych nagród i wyróżnień. Zachwyca dojrzałą grą, dopracowanym brzmieniem i profesjonalnym warsztatem. Jako kompozytor otrzymał kilka prestiżowych nagród: nagroda specjalna za kompozycje “Journey with K.” na big band przyznaną przez Marię Schneider w konkursie 14. Bielskiej Zadymki Jazzowej. Jako nastolatek wygrał wiele konkursów muzyki klasycznej.

Wojciech współtworzy kilka wyróżniających się zespołów jazzowych: Jerzy Małek Quintet, Aga Derlak Septet, czy Piotr Budniak Essential Group. Jest liderem swojego autorskiego kwartetu – Wojciech Lichtański Questions. Miał okazję występować na wielu festiwalach w Polsce i za granicą: m.in. Leverkusen Jazz Festival, Delhi Jazz Festival, Stara Zagora Jazz Festival, czy Jazz nad Odrą. Współpracował z takimi muzykami jak: David Doróżka, Jorge Vistel, Leszek Możdżer, Janusz Muniak, Piotr Wojtasik, Ed Partyka, Piotr Wyleżoł, Jerzy Małek i wielu innych. W roku 2021 uzyskał tytuł doktora sztuki w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Maksymilian Olszewski – perkusja. Urodzony w 1994 roku,  zdobywca wielu nagród, m.in. I nagrody w konkursie Mapex Drummer of Tomorrow w Opolu, II miejsca na festiwalu Jazz Juniors oraz Grand Prix Jazz Juniors i Krokus Jazz Festival. Z zespołem Kuba Banaszek Quartet zdobył Grand Prix XXI Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni oraz otrzymał nagrodę dla najlepszego instrumentalisty tego konkursu. Również z tym samym kwartetem zdobył Grand Prix na prestiżowym festiwalu Jazz Nad Odrą w 2019 roku. Koncertuje w Polsce i wielu krajach Europ: Serbia (Nisville Jazz Festival), Rumunia, Niemcy, Czechy, Słowacja, Węgry, Hiszpania (Nica Jazz Festival), ale także w Chinach – trasa koncertowa Jazz in Polish (Nine Gates Festival). Posiada doświadczenie w graniu muzyki klasycznej, które zdobył podczas wieloletniej pracy z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy jako nastolatek.